0 212 532 25 25 0 (212) 532 25 25
0 505 098 21 81 0 (505) 098 21 81

Tarifeli Uçuş

Tarifeli Uçuş


 TARİFELİ UÇUŞ NEDİR 

Ülkeler arasında (hükümet düzeyinde) yapılan anlaşmalı bir uçuştur. Örneğin Türkhavayollarının İstanbul Atatürk Havalimanın'dan Medine Prens Muhammed Bin Abdülaziz Havalimanı'na tarifeli olarak iki uçuşu bulunmaktadır. Bu uçuşların yıl boyunca, hangi gün saat kaçta İstanbul'dan kalkıp, saat kaçta Medine'ye varacağı bellidir. Uluslararası düzeyde herhangi bir anlaşmazlık yaşanmadığı veya uçuşa engel hava muhalefeti olmadığı sürece o uçak boşta olsa mutlaka uçacak demektir. 

Yani anlaşmış olduğunuz umre firması; organizasyonu tarifeli bir uçuşla yapıyorsa, sizler mutlaka belirtilen gün ve saatte uçuşunuzu gerçekleştirirsiniz. Bu şekilde düzenlenen turlar siz değerli misafirlerimiz için büyük bir artıdır. Çünkü memur veya çalışan kimseler için izin tarihleri gün ve saat nettir. Bu durumda ekstra sefer düzenleyen bir tura katılmanızda yaşayacağınız tüm mağduriyetlerden kurtulmuş olursunuz.

 EKSTRA UÇUŞ (CHARTER) NEDİR 

Charter uçuş; seyahat acentesinin uçağı kiralayarak sefer yapması anlamına gelir. Genelde seferler tarifeli uçuşlara göre daha ucuz olduğu için ucuz uçak anlamına da gelir. Seyahat acenteleri özellikle tatil döneminin yoğun olduğu zamanlarda uçak kiralayarak charter seferi oluşturabilir. 

Yurtdışına yönelik turlarda çok sık rastlayabileceğiniz bir uçuş türüdür. İtalya, İspanya, Fransa gibi yoğun tur düzenlenen ülkeler için birkaç seyahat acentesi de birleşerek charter seferi yapabilirler. Charter uçuşlarda dikkat edeceğiniz en önemli nokta seferden bir iki gün önce uçak saatini kontrol etmektir. Çünkü charter seferlerinde tur şirketinin uçak saatini değiştirme yetkisi bulunur. Aynı şekilde Suudi Arabistan'a Umre organizasyonu düzenleyen firmalarda bu uçuşu ucuz olmalarından ötürü çok tercih ederler. Ancak bilmeniz gerekir ki, bu uçuş ekstra olarak düzenlenmiştir. Uçuşların günü, saati değişebilir. Hatta uçuşun yapılması için yeterli sayıya ulaşılamazsa uçuş iptal bile olabilir.